Güneş Paneli


Temiz ve güçlü bir enerji kaynağı, GÜNEŞ!
Yer yüzündeki tüm insanların bir yılda tükettiği enerji, güneşten sadece 20 dakika içerisinde gönderilen eneryiye eşittir. Solar ışınım Avrupa'nın kuzey bölümünde metrekare başına 900 - 1200 kWp, Güney Avrupa'da 1400 - 1700 kWp, Türkiye'de ve bazı bölgelerde bundan da yüksektir. Havanın kapalı olduğu durumlarda dahi yeterince güneş enerjisi yer yüzüne ulaşmaktadır.

Güneş Paneli Uygulaması; marin, tekne
Şebeke Bağlantılı Güneş Paneli (On-Grid)
Almanya ve daha birçok Avrupa ülkelerindeki güneş enerjisi sistemlerinin % 90'ı şebeke bağlantılıdır. Güneşten elde edilen elektriğin tamamı güneş paneli ile elektrik şebekesine aktarılmakta ve satılmaktadır. Böyle bir solar enerji sistemin planlanmasında ve hayata geçirilmesinde çatının büyüklüğü (uygulanacak alanın; tekne üstü vs.), panel sayısı ve yatırım bütçesi belirleyici kriterdir.

Güneş  enerjisi ile enerji üretmenin yıllık getirisi ne kadardır?
Solar enerji sisteminin kalitesi ve birimlerin tasarlanış biçimi (seçilen panel ve İnvertör) belirleyici rol oynamaktadır. Yenilenebilir enerji sistemin güneşe karşı açısı ve yönü performans bilançosuna yansıyan diğer önemli etkenlerdir. Kuzeyden güneye yıllık ortalama performans olarak inşa edilen kWp başına 750 - 1500 kWh, hatta bazı bölgelerde 1700 kWh bile elde edebilirsiniz.

Güneş Paneli Uygulaması; kara
Çatı Üstü Güneş Panelinin Montajı
Almanya ve bazı Avrupa ülkelerinde güneş enerjisinin en yaygın kullanım şekli çatı üstü montajdır. Özelliği, enerji panellerinin kiremitlerin üstünden mevcut çatının eğimine paralel olarak inşa edilmesidir. Güneş panelleri aluminyum çerçeveleri içinde çatı konstrüksiyonuna sabit şekilde monte edilen özel çengeller sayesinde bağlanır. Ayrıca güneş panelleri hem dikey hem de yatay olarak yerleştirilebilir.

Düz Çatı Güneş Panelinin Montajı 
Düz çatılara güneş panelinin montajında üretim, panellerin gereken açıyı sağlayacak şekilde özel alüminyum çerçeveye bağlanır. Ayrıca bu işlem için içi çakıl ile doldurulan özel plastik küvetler de kullanılabilir. Bu montaj tipinde güneş enerjisi garaj, hangar gibi düz çatıların yanında başka bina tiplerinde de kullanılır. İdeal bir arkadan havalandırma sistemi ve panel konumlandırmasıyla optimum açı sayesinde yüksek verimlilik sağlanır.
Önemli: Düz çatıların ancak % 30' luk bölümünde güneş paneli kullanılabilir. Paneller birbirini gölgelemeyecek şekilde aralıklı olarak dizilmelidir.Güneş Paneli Uygulaması; tekne
Çatı içi solar panelinin montajı
Çatı içi montaj şık bir montaj şeklidir. Direk çatı sütunlarına monte edilen paneller çatının üst kısmını kaplar ve kiremitlerin yerini alır. Saç kaplamalar sayesinde çatıda gereken sıvı izolasyonu sağlanmış olur.

 
ELTESAN MOBİL TEKNOLOJİ SİSTEMLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.
Bayraktar Bulvarı Nutuk Sokak No:9 Y.Dudullu 34775 ÜMRANİYE/İSTANBUL
t 0216 540 5151     f 0216 540 5070    @ info~at~eltesanmobil.com
Oto Klima Gaz Dolum Cihazı | Eltesan Mobil | Google Site Map | Racor Filtre
Su Yapıcı | Fischer Panda | Tekne Pompası | Texa | Dometic | Waeco
Siteye ait bilgi ve/veya resimlerin izinsiz kullanılması yasaktır!